top of page

Jak dobrze mówić po angielsku: opanuj język do perfekcji!

Zaktualizowano: 13 sie
1. Zaakceptuj fakt, że angielski jest dziwnym językiem Angielska gramatyka ma wiele usystematyzowanych reguł, ale niestety w wielu przypadkach, możesz mieć także wrażenie, że niektóre rzeczy zwyczajnie nie mają sensu. Na przykład, dlaczego “read” (wym. reed) i “read” (wym. red) to to samo słowo, ale wymawiane w odmienny sposób w zależności od tego, czy wyraża czas przeszły czy teraźniejszy. Albo dlaczego liczba mnoga od “mouse” (mysz) to “mice” (myszy), podczas gdy “house” (dom) w liczbie mnogiej przyjmuje formę “houses” (domy)?

2. Skocz na głęboką wodę

Poświęcanie jednej godziny tygodniowo na naukę angielskiego z reguły nie wystarczy, jeśli naprawdę chcesz robić postępy. Najlepszym sposobem, aby poprawić swój angielski, jest poświęcenie co najmniej kilku minut każdego dnia na naukę. Nie musisz ślęczeć nad książkami, wystarczy, że zanurzysz się w języku oglądając film bez polskich napisów, czytając książki lub artykuły po angielsku, czy choćby słuchając angielskiej muzyki, skupiając się na tekście. Jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku, musisz uczynić go stałym elementem twojej codzienności.


3. Przestań myśleć o sobie jako uczniu

Odpowiednie podejście może uczynić ogromną różnicę między porażką a sukcesem. Przestań patrzeć na siebie, jak na kogoś, kto się uczy angielskiego i zacznij myśleć o sobie, jako o kimś, kto mówi po angielsku. Może wydawać ci się, że to drobiazg, ale doda ci to pewności siebie i pomoże zacząć stosować w praktyce to, czego się nauczysz.


4. Pamiętaj, że odpowiedź tkwi w pytaniu

Gdy ktoś zadaje ci pytanie po angielsku, wsłuchaj się w nie uważnie,a bez problemu znajdziesz odpowiedź. Angielskie pytania są niczym lustro:

 Does he…..? Yes, he does.

 Can she….? Yes, she can.

 Is it….? Yes, it is.

5. Wyciągnij jak najwięcej ze słuchania

Większość osób uczących się angielskiego, podczas ćwiczeń za słuchania, koncentruje się na znaczeniu poszczególnych słów. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale słuchając native speakerów mówiących po angielsku, możesz zyskać znacznie więcej. Postaraj się słuchać nie tylko po to, aby zrozumieć znaczenie słów, ale także, by usłyszeć wymowę. Zwróć uwagę na to, które słowa się ze sobą łączą, kiedy zamiast “you” możesz usłyszeć “ya” itd. Staraj się zapamiętać te szczegóły, a przy następnej rozmowie twój angielski będzie brzmiał znacznie bardziej naturalnie.

6. Ucz się całych zdań

Płynne mówienie po angielsku oznacza możliwość wyrażenia swoich myśli, uczuć i idei. Twoim celem jest konstruowanie złożonych wypowiedzi, dlaczego więc nie uczyć się od razu całych zdań? Przekonasz się, że znacznie łatwiej wykorzystasz angielski w codziennych życiowych sytuacjach, jeśli będziesz poznawać całe zdania, zamiast uczyć się na pamięć pojedynczych słówek i czasowników. Pomyśl jakie zdania najczęściej stosujesz po polsku i naucz się ich po angielsku.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page